Bonel Sirius

Color / Väri black / musta
D.O.B. / Syntynyt 04.04.2004
Date of death / Kuollut 10.01.2012
Hips / Lonkat A/A excellent
Elbows / Kyynärät 0/0 clear
Heart / Sydän ultrasound + EKG 25.9.2005 clear
ultrasound + EKG 23.10.2008 clear
Breeder / Kasvattaja kennel Bonel

>>>Pedigree / Sukutaulu<<<
Show ring achievements / Näyttelysaavutukset
International Champion
Champion of Finland
Champion of Latvia
Champion of Lithuania
Champion of Estonia
Champion of Baltian countries
Champion of Russia
Champion of Poland
Champion of Belorus
Champion of Ukraina
Champion of Moldova
Junior Champion of Estonia
Junior Champion of Lithuania
Junior Champion of Latvia
Junior Champion of Baltian countries
Junior Champion of Russia
Estonian Junior Winner 2005
Baltian Junior Winner 2005
Latvian Winner 2008

SHOWS / NÄYTTELYT

EXC = Excellent, VG = Very Good, G =Good, S = Sufficiente
1,2,3,4 = Placement in class competition
BD = Best Dog, BOB = Best of Breed, BOS = Best of Opposite Sex


CHAMPION CLASS / VALIOLUOKKA

2.8.2008 KUOPIO INT
Judge: Andrew Brace, Great Britain
VG4 / EH4

7.6.2008 JÄRVENPÄÄ GREAT DANES SPECIALTY SHOW
Judge: Salvatore Facella , Italia
EXC / ERI

31.05.2008 TALLINN, ESTONIA "ESTONIAN WINNER 2008" INT SHOW
Judge: Anne Sume, Estonia
EXC4 / ERI4

27.4.2008 LAHTI INT SHOW
Judge: Massimo Inzoli, Italia
EXC / ERI

23.3.2008 LAPPEENRANTA
Judge: Gunnel Holm, Finland
EXC, BD4 / ERI, PU4

16.3.2008 TAMPERE INT SHOW
Judge: Robert Blumel, Austria
VG / EH

8.12.2007 HELSINKI, FINLAND "WINNER 2007" INT SHOW
Judge: Ligita Zake, Latvia
Excellent 4

10.11.2007 RIGA, LATVIA "BALTIC WINNER 2007" INT SHOW
Judge: Patric Ragnarson, Sweden
EXC, BD3 / ERI, PU3

28.10.2007 LAHTI INT SHOW
Judge: Lessi Chistyakova, Russia
VG / EH

9.9.2007 ZHYTOMIR, UKRAINA
Judge: Nikolaj Polij, Ukraina
EXC, BD1, CAC / ERI, PU1, SERT

8.9.2007 VINNICA, UKRAINA
Judge: B. Aleksandrov, Ukraina
EXC, BD1, CAC / ERI, PU1, SERT
=> UKR CH

2.9.2007 CHISINAU, MOLDOVA, INT SHOW
Judge: Milivoje Urosevic, Serbia
EXC, BOB, CAC, CACIB / ERI, ROP, SERT, CACIB
=> MLD CH

1.9.2007 TARGU-MURES, ROMANIA INT SHOW
Judge: Seamus Oates, Ireland
VG / EH

1.9.2007 TARGU-MURES, ROMANIA GREAT DANE SPECIALTY SHOW
Judge: Marja Talvitie, Finland
EXC1 / ERI1

26.8.2007 BIALYSTOK, POLAND INT SHOW
Judge: Dainora Sudeikiene, Lithuania
EXC, BD1, CAC, CACIB / ERI, PU1, SERT, CACIB
=> PL CH

10.06.2007 JÄMSÄNKOSKI
Judge: Juha Putkonen, Finland
EXC, BD2 / ERI, PU2

15.04.2007 VAASA INT SHOW
Judge: Cristian Stefanescu, Romania
VG3 / EH3

24.03.2007 TAMPERE INT SHOW
Judge: Sandor Szabo, Hungary
EXC / ERI

17.03.2007 RIGA, LATVIA "LATVIAN WINNER 2007" INT SHOW
Judge: Astrid Aas-Lundava, Estonia
EXC, BD1, BOS, CAC, CACIB / ERI1, PU1, VSP, SERT, CACIB
=> LV CH, LATVIAN WINNER 2007

11.03.2007 VILNUS, LITHUANIA INT SHOW
Judge: Viva Maria Aoleckyj-Szpunar, Poland
EXC1, class CAC / ERI1, luokka-SERT

10.03.2007 VILNUS, LITHUANIA "LITHUANIAN WINNER 2007" INT SHOW
Judge: Hans Bierwolf, Austria
EXC1, class CAC / ERI1, luokka-SERT

18.02.2007 PANEVEZYS, LITHUANIA
Judge: Svetlana Postarnakova, Russia
EXC, BD1, CAC / ERI1, PU1, SERT
=> LTU CH

28.01.2007 TURKU INT SHOW
Judge: Kresten Scheel, Danemark
S / T

14.01.2007 LAHTI
Judge: Saija Juutilainen, Finland
EXC, BD1, BOS / ERI, PU1, VSP

10.12.2006 HELSINKI INT SHOW
Judge: Andras Korozs, Hungary
EXC / ERI

17.9.2006 HELSINKI
Judge: Patric Ragnarsson, Sweden
VG3 / EH3

10.9.2006 PORVOO
Judge: Rune Fagerström, Finland
EXC / ERI

27.8.2006 HÄMEENLINNA INT SHOW
Judge: Rita Kadike-Skadina, Latvia
EXC3, BD4 / ERI3, PU4

20.8.2006 HEINOLA
Judge: Rajko Rotner, Slovenia
EXC, BD1, BOB / ERI, PU1, ROP

19.8.2006 TALLINN, ESTONIA "ESTONIAN WINNER 2006" INT SHOW
Judge: Peter van Montfoort, Netherlands
EXC3, BD4 / ERI3, PU4

6.8.2006 KUOPIO INT
Judge: Wera Hubenthal, Sweden
VG / EH

5.8.2006 KUOPIO INT
Judge: Adolfo Spector, Argentina
VG / EH

4.8.2006 KUOPIO
Judge: Ronald Besoff, Australia
VG3 / EH3

30.7.2006 KOTKA
Judge: Robert Gregory, Great Britain
EXC2, BD2 / ERI2, PU2

9.7.2006 MINSK, BELARUS INT SHOW
Judge: Beata Petkevica, Latvia
EXC, BD1, BOS, CAC, CACIB / ERI1, PU1, VSP, SERT, CACIB

8.7.2006 MINSK, BELARUS
Judge: Wyacheslav Werbitskij, Belarus
EXC, BD1, BOB, CAC / ERI1, PU1, ROP, SERT
=> BLR CH

2.7.2006 AUGUSTOW, POLAND
Judge: Malgorzata Sowinska, Poland
EXC, BD1, CAC / ERI, PU1, SERT

1.7.2006 OLSZTYN, POLAND
Judge: Anna Rogowska, Poland
EXC1, BD2, CAC / ERI1, PU2, SERT

17.6.2006 PÄRNU, ESTONIA INT SHOW
Judge: Ramune Kazlauskaite, Lithuania
EXC1, BD2, res-CACIB / ERI1, PU2, VA-CA

10.6.2006 HÄMEENLINNA GREAT DANE SPECIALTY SHOW
Judge: Reinhard Kussin, Germany
EXC / ERI

4.6.2006 LOHJA
Judge: Nicasio Deocon Bononat, Spain
EXC, BD1, BOS / ERI1, PU1, VSP

28.5.2006 JÄRVENPÄÄ
Judge: Ingrid Hein, Estonia
EXC4, BD4 / ERI4, PU4

27.5.2006 KOHTLA-JÄRVE, ESTONIA
Judge: Stefan Sinko, Slovenia
EXC, BD2, CAC, / ERI1, PU2, SERT
=> EST CH

20.5.2006 VYBORG, RUSSIA
Judge: Nina Harashvili, Russia
EXC, BD1, CAC, BOB / ERI1, PU1, SERT, ROP

20.5.2006 VYBORG, RUSSIA
Judge: Tatjana Svinzova, Russia
EXC, BD1, CAC, BOB / ERI1, PU1, SERT, ROP
=> RUS CH

13.5.2006 HAMINA
Judge: Markku Mähönen, Finland
EXC, BD1, BOB / ERI1, PU1, ROP

OPEN CLASS / AVOIN LUOKKA

6.5.2006 SOMERO
Judge: Matti Luoso, Finland
EXC, BD2, CAC / ERI1, PU2, SERT
=> FIN CH

22.4.2006 LAHTI INT SHOW
Judge: Marianne Holm, Finland
EXC3 / ERI3

16.4.2006 LAPPEENRANTA INT SHOW
Judge: David Strachan, Australia
VG1 / EH1

INTERMEDIATE CLASS / NUORTEN LUOKKA

19.3.2006 RIGA, LATVIA "LATVIA WINNER 2006" INT SHOW
Judge: Zivile Povilaitiene, Lithuania
EXC, BD2, res-CACIB / ERI2, PU2, VA-CA

11.2.2006 TALLINN, ESTONIA INT SHOW
Judge: Stelios Makaritis, Greece
EXC, BOS, CACIB / ERI1, VSP, CACIB

22.1.2006 TURKU INT SHOW
Judge: Björn Einarsve, Sweden
G / H

20.11.2005 JYVÄSKYLÄ INT SHOW
Judge: Liliane de Ridder Onghena, Belgia
Cannot be judged (he limped) / EVA (ontui)

18.9.2005 TAMPERE
Judge: Helin Kasuk, Estonia
EXC2 / ERI2

4.9.2005 HELSINKI
Judge: Stephen W. Hall, Great Britain
EXC, BD4, res-CAC / ERI, PU4, VA-SERT

28.8.2005 HEINOLA
Judge: Marianne Holm, Finland
EXC1, BD1, BOS, CAC / ERI1, PU1, VSP, SERT

27.8.2005 KOUVOLA
Judge: Roger Vanhoenacker, Belgia
EXC1, BD2, CAC / ERI1, PU2, SERT

13.8.2005 VYBORG, RUSSIA
Judge: Inna Begma, Russia
EXC1, JUN BOB, JUN CAC, BD1, BOB / ERI1, JUN ROP, JUN SERT, PU1, ROP

13.8.2005 VYBORG, RUSSIA
Judge: V.A. Aleksandrov, Russia
EXC1, JUN BOS, JUN CAC, BD1, BOS / ERI1, JUN VSP, JUN SERT, PU1, VSP

7.8.2005 TRAKAI, LITHUANIA GREAT DANE SPECIALTY SHOW
Judge: Otto Nauer, Switzerland
VG3 / EH3

6.8.2005 TRAKAI, LITHUANIA "BALTIAN WINNER 2005" INT SHOW
Judge: Natalja Nikrosiene, Lithuania
EXC1, JUN BOB, JUN CAC / ERI1, JUN ROP, JUN SERT
=> BALT JW-05

31.7.2005 RAKVERE, ESTONIAN GREAT DANE SPECIALTY SHOW
Judge: Inessa Pablaka, Latvia
EXC1, JUN BOS, JUN CAC, BD1, BOS / ERI1, JUN VSP, JUN SERT, PU1, VSP

30.7.2005 VILJANDI, ESTONIA
Judge: Matti Luoso, Finland
EXC2 / ERI2

24.7.2005 HAAPSALU, ESTONIA
Judge: Blaz Kavcic, Slovenia
EXC1, JUN BOB, JUN CAC, BD1, BOS / ERI1, JUN ROP, JUN SERT, PU1, VSP

17.7.2005 YPÄJÄ
Judge: Kurt Nilsson, Sweden
VG2 / EH2

10.7.2005 NOKIA
Judge: Hans Bierwolf, Austria
EXC3 / ERI3

JUNIOR CLASS / JUNIORILUOKKA

9.7.2005 LUIGE, ESTONIA
Judge: Joao Vasco Pocas, Portugal
EXC1, JUN BOB, JUN CAC, BD1, BOB / ERI1, JUN ROP, JUN SERT, PU1, ROP

3.7.2005 HYVINKÄÄ
Judge: Ove Germundsson, Sweden
EXC1, BD4, res-CAC / ERI1, PU4, VA-SERT

2.7.2005 TUUSULA
Judge: Paola Watten, Italia
EXC1, BD2, res-CAC / ERI1, PU2, VA-SERT

26.6.2005 MARIJAMPOLE, LITHUANIA
Judge: Olga Kisljakova, Belorussia
EXC1, JUN BOB, JUN CAC, BOB / ERI1, JUN ROP, JUN SERT, ROP

12.6.2005 SUONENJOKI
Judge: Jari Laakso, Finland
VG1 / EH1

11.6.2005 PIEKSÄMÄKI
Judge: Auli Vitikainen, Finland
VG1 / EH1

5.6.2005 RAUMA
Judge: Wenche Eikeseth, Norway
VG1 / EH1

4.6.2005 TERVAKOSKI
Judge: Beata Petkevica, Latvia
EXC, BD3, res-CAC / ERI, PU3, VA-SERT

22.5.2005 HAMINA
Judge: Benny Blid, Sweden
VG1 / EH1

21.5.2005 HELSINKI
Judge: Anita Lindroos, Sweden
VG2 / EH2

14.05.2005 TALLINN, ESTONIA "ESTONIAN WINNER 2005" INT SHOW
Judge: Pedro Bispo, Portugal
EXC, JUN BOS, JUN CAC, BD4 / ERI, JUN VSP, JUN SERT, PU4
=> EST JW-05

7.5.2005 PORI GREAT DANE SPECIALTY SHOW
Judge: Marion Hipkin, Great Britain
EXC2 / ERI2

28.3.2005 LAPPEENRANTA
Judge: Tuula Seppälä, Finland
G / H

26.03.2005 RAKVERE, ESTONIA
Judge: Nijole Zieniene, Liethuania
EXC, JUN BOS, JUN CAC, BD1, BOS / ERI, JUN VSP, JUN SERT, PU1, VSP

20.3.2005 TAMPERE
Judge: Conny Byström, Sweden
VG2 / EH2

12.3.2005 RIGA, LATVIA "LATVIAN WINNER 2005" INT SHOW
Judge: Erdos Laszlo, Hungary
EXC, JUN BOB, JUN CAC, BD3 / ERI, JUN ROP, JUN SERT, PU3

20.02.2005 PORI
Judge: Kirsti Louhi, Finland
VG2 / EH2

11.4.2004 LAPPEENRANTA
Judge: Judy Horton, Australia
VG2 / EH2

12.2.2005 TALLINN INT SHOW, ESTONIA
Judge: Leni Nousiainen, Finland
EXC2 / ERI2

30.1.2005 TURKU INT SHOW
Judge: Miklos Levente, Hungary
G / H

15.1.2005 JUVA
Judge: Jouko Yrjölä, Finland
G / H