Nolana s Isaevskogo Podvorya

Color / Väri blue / sininen
D.O.B. / Syntynyt 29.6.2009
Hips / Lonkat B/C
Elbows / Kyynärät 0/0 clear
Heart / Sydän ultrasound + EKG 26.9.2010 clear
ultrasound + EKG 24.2.2011 clear
ultrasound + EKG 19.1.2012 clear
ultrasound + EKG 13.11.2013 clear
Eyes / Silmät 19.1.2010 clear
Thyroid / Kilpirauhanen 9.3.2012 clear
Breeder / Kasvattaja Elena Troshina
kennel S Isaevskogo Podvorya

>>>Pedigree / Sukutaulu<<<

Show ring achievements / Näyttelysaavutukset
International Champion
Champion of Finland
Champion of Denmark
Champion of Estonia
Champion of Latvia
Champion of Lithuania
Champion of Poland
Champion of Russia
Champion of Belorus
Finnish Junior Winner 2010
Helsinki Winner 2011
Lithuanian Winner 2011
Belorus Winner 2011
Baltian Winner 2013

SHOWS / NÄYTTELYT

EXC = Excellent, VG = Very Good, G =Good, S = Sufficiente,
1,2,3,4 = Placement in class competition
CQ = Certificate Quality, BF = Best Female, BOB = Best of Breed, BOS = Best of Opposite Sex


14.12.2013 INT SHOW Helsinki
Judge: Ulf Bråthen, Norway
EXC4, CQ/ ERI4, SA


18.8.2013 Heinola
Judge: Hilkka Salohalla, Finland
EXC1, CQ, BF2 / ERI1, SA, PN2


17.8.2013 Kouvola
Judge: Unto Timonen, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOS / ERI1, SA, PN1, VSP


27.7.2013 INT SHOW Helsinki
Judge: James G Reynolds, Canada
EXC1, CQ, BF2, CACIB / ERI1, SA, PN2, CACIB


16.6.2013 INT SHOW Kotka
Judge: Anatoli Zhuk, Belarus
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOS / ERI1, SA, PN1, CACIB, VSP


19.5.2013 Lahti
Judge: Juha Putkonen, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOB / ERI1, SA, PN1, ROP


12.5.2013 INT SHOW Helsinki
Judge: Orietta Zilli, Italia
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOS / ERI1, SA, PN1, CACIB, VSP


11.5.2013 INT SHOW Hamina
Judge: Unto Timonen, Finland
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOS / ERI1, SA, PN1, CACIB, VSP


9.5.2013 Mikkeli
Judge: Jari Laakso, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOS / ERI1, SA, PN1, VSP


4.5.2013 INT SHOW Tampere
Judge: Rodney McDowell, Ireland
EXC1, CQ, BF2, RES.CACIB / ERI1, SA, PN2, VARACACIB


31.3.2013 Lappeenranta
Judge: Augustin Ionescu, Romania
EXC1, CQ, BF1, BOS / ERI1, SA, PN1, VSP


13.1.2013 Lahti
Judge: Helena Hyvönen, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOS / ERI1, SA, PN1, VSP


9.12.2012 INT SHOW Finnish Winner-2012, Helsinki
Judge: Teija Salmi-Aalto, Finland
EXC2, CQ, BF2, RES.CACIB / ERI2, SA, PN2, VARACACIB


8.12.2012 INT SHOW Helsinki Winner-2012
Judge: Johnny Andersson, Sweden
EXC2 / ERI2


10.11.2012 INT SHOW Jyväskylä
Judge: Jean Lanning, United Kingdom
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOS / ERI1, SA, PN1, CACIB, VSP


20.10.2012 INT SHOW Turku
Judge: Iren Naarits, Estonia
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOB / ERI1, SA, PN1, CACIB, ROP


29.9.2012 INT SHOW Eckerö
Judge: Birte Scheel, Denmark
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOB / ERI1, SA, PN1, CACIB, ROP


9.9.2012 Helsinki
Judge: Maija Mäkinen, Finland
EXC1, CQ, BF2 / ERI1, SA, PN2


8.9.2012 Porvoo
Judge: Jens Myrman, Sweden
EXC1, CQ, BF1, BOB / ERI1, SA, PN1, ROP


1.9.2012 Tampere
Judge: Peter Van Montfoort, Nederland
EXC1, CQ, BF1, BOB / ERI1, SA, PN1, ROP


25.8.2012 Luumäki
Judge: Juha Putkonen, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOB / ERI1, SA, PN1, ROP


11.12.2011 INT SHOW St.Petersburg, Russia
Judge: M. Gerasimova, Russia
EXC2 / ERI2


10.12.2011 INT SHOW St.Petersburg, Russia
Judge: Sergey Galiaskarov, Russia
EXC1, RES-CACIB, CAC >>> RU CH / ERI1, VARA-CACIB, SERT >>> RU MVA


4.12.2011 INT SHOW Finnish Winner-2011, Helsinki
Judge: Glynn Payne, Great Britain
EXC2 / ERI2


3.12.2011 INT SHOW Helsinki Winner-2011
Judge: Natalja Nekrosiene, Lithuania
EXC1, CQ, BF1, BOB, CACIB, HelsinkiWinner-2011/ ERI1, SA, PN1, ROP, CACIB, HeW-2011


20.11.2011 INT SHOW Jyväskylä
Judge: Pedro Bispo, Portugal
EXC3, CQ, BF3 / ERI3, SA, PN3


19.11.2011 INT SHOW Jyväskylä
Judge: Heiko Wagner, Germany
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOB / ERI1, SA, PN1, CACIB, ROP


23.10.2011 INT SHOW Poznan, Poland
Judge: Magdalena Kozowska, Poland
EXC2 / ERI2


22.10.2011 INT SHOW Poznan, Poland
Judge: Oleg Yanchev, Russia
EXC1, CQ, BF1, CAC, CACIB, BOB >>> PL CH / ERI1, SA, PN1, SERT, CACIB, ROP >>> PL MVA


10.9.2011 INT SHOW Minsk, Belarus
Judge: Radjuk Svetlana, Belarus
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOB, BY WINNER-2011 >>> BY CH
ERI1, SA, PN1, CACIB, ROP, BY VOITTAJA-2011 >>> BY MVA


4.9.2011 Vantaa
Judge: Cristian Stavarache, Romania
EXC1, CQ, BF2 / ERI1, SA, PN2


28.8.2011 INT SHOW Tervakoski
Judge: Uschi Eisner, Austria
EXC1, CQ, BF1, BOB, CACIB / ERI1, SA, PN1, ROP, CACIB


21.8.2011 Heinola
Judge: Helena Hyvönen, Finland
EXC2, CQ, BF2 / ERI2, SA, PN2


20.8.2011 Kouvola
Judge: Marja-Leena Kurvinen, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOB / ERI1, SA, PN1, ROP


14.8.2011 Helsinki
Judge: Sanna Vakkilainen, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOB / ERI1, SA, PN1, ROP


13.8.2011 Valkeakoski
Judge: Satu Ylä-Mononen, Finland
EXC1, CQ, BF2 / ERI1, SA, PN2


30.7.2011 INT SHOW Pori
Judge: Naveda Carrero, Spain
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOS / ERI1, SA, PN1, CACIB, VSP


24.7.2011 INT SHOW Tornio
Judge: Lena Stålhandske, Sweden
EXC1, CQ, BF1, CACIB, BOB / ERI1, SA, PN1, CACIB, ROP


23.7.2011 INT SHOW Helsinki
Judge: Stephen Hall, Great Britain
EXC1, CQ, BF2, RES.CACIB / ERI1, SA, PN2, VARACACIB


17.7.2011 INT SHOW Oulu
Judge: Jari Laakso, Finland
EXC2, CQ, BF2, RES-CACIB / ERI2, SA, PN2, VARACACIB


16.7.2011 INT SHOW Oulu
Judge: Anita Alatalo, Finland
EXC4, CQ, BF4 / ERI4, SA, PN4


10.7.2011 Heinävesi
Judge: Gunnel Holm, Finland
EXC1, CQ, BF 1, BOS / ERI1, SA, PN1, VSP


9.7.2011 Lammi
Judge: Harto Stockmari, Finland
EXC1, CQ, BF1, BOB, BEST IN GROUP 3 / ERI1, SA, PN1, ROP, RYP 3


3.7.2011 Mikkeli
Great Dane Specialty / Tanskandoggien Erikoisnäyttely Judge: Nikki Riggsbee, USA
EXC3, CQ / ERI3, SA


2.7.2011 Tuusula
Judge: Tuire Okkola, Finland
EXC1, CQ, BEST FEMALE 1, BOB, CAC >>> FI CH / ERI1, SA, PN1, ROP, SERT >>> FI MVA


11.6.2011 Pieksämäki
Judge: Reia Leikola-Walden, Finland
EXC1, CQ, BEST FEMALE 2, CAC / ERI1, SA, PN2, SERT


28.5.2011 Tuuri
Judge: Kirsi Kentala, Finland
EXC1, CQ, BEST FEMALE 1, CAC, BOB / ERI1, SA, PN1, SERT, ROP


21.5.2011 INT SHOW Helsinki
Judge: Austin Long-Doyle, Ireland
EXC1, CQ, BEST FEMALE 3, CAC / ERI1, SA, PN3, SERT


8.5.2011 INT SHOW Tampere
Judge: Katrin Lahi, Estonia
VG / EH


1.5.2011 Lahti
Judge: Juta Haranen, Estonia
EXC1, CQ / ERI1, SA


23.4.2011 INT SHOW Lahti
Judge: Annukka Paloheimo, Finland
EXC1, CQ, BEST FEMALE 3, RES-CAC, RES-CACIB / ERI1, SA, PN3, VARASERT, VARACACIB


17.4.2011 Inowroclaw, Poland
Judge: Eugeniusz Nagiel, Poland
EXC1, CAC / ERI1, SERT


16.4.2011 Grudziadz, Poland
Judge: Wanda Kotik, Poland
EXC1, CAC / ERI1, SERT


10.4.2011 INT SHOW Vaasa
Judge: Boris Spoljaric, Kroatia
EXC1, CQ, RES-CAC / ERI1, SA, VARASERT


20.3.2011 INT SHOW Vilnius, Lithuania
Judge: Petr Rehanek, Czech Republik
EXC1, BEST FEMALE 3, CAC / ERI1, PN3, SERT


19.3.2011 INT SHOW Lithuanian Winner 2011, Vilnius
Judge: Vera Smirnova, Estonia
EXC1, BEST FEMALE 1, CAC, CACIB, BOB, LITHUANIAN WINNER 2011
ERI1, PN1, SERT, CACIB, ROP, LIETTUAN VOITTAJA 2011


12.3.2011 INT SHOW Latvian Winner 2011, Riga
Judge: Paola Micara, Italia
EXC1, BEST FEMALE 2 /ERI1, PN2


13.2.2011 Lohja
Judge: Ole Staunskjaer, Denmark
VG / EH


11.2.2011 INT SHOW Tallinn, Estonia
Judge: Igor Selimovic, Croatia
EXC1, BEST FEMALE 1, CAC, CACIB, BOB / ERI1, PN1, SERT, CACIB, ROP


22.1.2011 INT SHOW Turku
Judge: Hans Lehtinen, Finland
EXC1, CQ / ERI1, SA


16.1.2011 Lahti
Judge: Hilkka Salohalla, Finland
EXC1, CQ, BEST FEMALE 1, CAC, BOB / ERI1, SA, PN1, SERT, ROP


12.12.2010 INT SHOW Finnish Winner 2010
Judge: Saija Juutilainen, Finland
EXC1, RES-CAC, FINNISH JUNIOR WINNER 2010 / ERI1, VARASERT, JUNIORI VOITTAJA 2010


11.12.2010 INT SHOW Helsinki Winner 2010
Judge: Torbjörn Skaar, Sweden
EXC2 / ERI2


30.10.2010 INT SHOW Lahti
Judge: Petru Muntean, Romania
EXC2 / ERI2


12.9.2010 Porvoo
Judge: Inger Dahle, Norway
EXC1, BF2, CAC / ERI1, PN2, SERT


11.9.2010 Vantaa
Judge: Matti Luoso, Finland
EXC1, BF1, CAC, BOB / ERI1, PN1, SERT, ROP


22.8.2010 Heinola
Judge: Harri Lehkonen, Finland
EXC1, BF1, CAC, BOS / ERI1, PN1, SERT, VSP


21.8.2010 Kouvola
Judge: Unto Timonen, Finland
EXC1, BF3, CAC / ERI1, PN3, SERT


8.8.2010 Kuopio INT SHOW
Judge: Denis Kuzelj, Bulgaria
EXC1, RES-CAC / ERI1, VARASERT


7.8.2010 Kuopio INT SHOW
Judge: Åke Cronander, Sweden
EXC1 / ERI1


6.8.2010 Kuopio INT SHOW
Judge: Myrna Shiboleth, Israel
EXC1, BF4, RES-CAC / ERI1, PN4, VARASERT


1.8.2010 Rantasalmi
Judge: Markku Kipinä, Finland
EXC1, BF3, CAC / ERI1, PN3, SERT


11.7.2010 Karjaa
Judge: Teija Salmi-Aalto, Finland
EXC2, BF4, RES-CAC / ERI2, PN4, VARASERT


3.7.2010 Forssa
Judge: Anne Sume, Estonia
EXC1, BF2, CAC / ERI1, PN2, SERT


20.6.2010 Pieksämäki
Judge: Auli Vitikainen, Finland
G / H


19.6.2010 Kotka INT SHOW
Judge: Douglas Sidebottom, Australia
EXC1, CAC, BF4 / ERI1, SERT, PN4


6.6.2010 Great Danes Speciality Show, Tampere
Judge: Marion Hipkin, Great Britain
VG2 / EH2


5.6.2010 ESTONIAN WINNER 2010 INT SHOW, Tallinn, Estonia
Judge: Paul Lawless, Ireland
VG1 / EH1


29.5.2010 Vyborg, Russia
Judge: Vera Alifirenko, Russia
EXC1, JunBOB, JunCAC, BIS4 JUNIOR / ERI1, JunROP, JunSERT, BIS4 JUNIORI


23.5.2010 INT SHOW Helsinki
Judge: Gert Christensen, Denmark
EXC2, RES-CAC / ERI2, VARASERT


22.5.2010 INT SHOW Hamina
Judge: Anna Brankovic, Serbia
EXC1, BF2, CAC / ERI1, PN2, SERT


13.5.2010 Kangasniemi
Judge: Harri Lehkonen, Finland
Very Good 2 / EH2


25.4.2010 INT SHOW Lahti
Judge: Elina Tan-Hietalahti, Finland
Very Good 1 / EH1


18.4.2010 INT SHOW Vaasa
Judge: Markku Mähönen, Finland
Very Good 1 / EH1


5.4.2010 Lappeenranta
Judge: Tanya Ahlman-Stockmari, Finland
G / H


28.3.2010 Puppy Show, Helsinki
Judge: Kristiina Niemelä, Finland
1 HP, BOB PUPPY / 1 KP, ROP PENTU