Mantra Del Plassa

Color / Väri blue / sininen
D.O.B. / Syntynyt 29.10.2006
Date of death / Kuollut 30.4.2013
Cause of death / kuolinsyy pneumonia / keuhkokuume
Hips / Lonkat B/B excellent
Elbows / Kyynärät 0/0 clear
Thyroid / Kilpirauhanen 29.11.2011 clear
Heart / Sydän ultrasound and EKG 24.5.2008 clear
ultrasound and EKG 24.2.2011 clear

ultrasound and EKG 23.11.2011 clear
Breeder / Kasvattaja   Vita Kidanova, kennel Silver Steel
>>>Pedigree / Sukutaulu<<<
Show ring achievements / Näyttelysaavutukset
International Champion
Champion of Finland
Champion of Estonia
Champion of Lithuania
Champion of Russia
Champion of Poland
Junior Champion of Latvia
Baltic Junior Winner 2007
Latvian Junior Winner 2007
Latvian Winner 2008
Baltic Winner 2009
Best In Show II at Great Danes Specialty of Finland 2009

SHOWS / NÄYTTELYT

EXC = Excellent, VG = Very Good, G =Good, S = Sufficiente,
1,2,3,4 = Placement in class competition
CQ = Certificate Quality, BF = Best Female, BOB = Best of Breed, BOS = Best of Opposite Sex


17.4.2011 Inowroclaw, Poland
Judge: Eugeniusz Nagiel, Poland
EXC2 / ERI2


16.4.2011 Grudziadz, Poland
Judge: Wanda Kotik, Poland
EXC1, BEST FEMALE, CAC, BOB >>> PL CH / ERI1, PN1, SERT, ROP >>> PL MVA


28.8.2010 INT SHOW Bialystok, Poland
Judge: Lizbeth Mach, Switzerland
EXC1, BEST FEMALE, CAC, CACIB, BOB >>> INT CH / ERI1, PN1, SERT, CACIB, ROP >>> C.I.B.


8.8.2010 Kuopio INT SHOW
Judge: Denis Kuzelj, Bulgaria
EXC4 / ERI4


5.6.2010 Estonian Winner 2010 INT SHOW, Tallinn, Estonia
Judge: Paul Lawless, Ireland
EXC2, BF2, RES-CACIB / ERI2, PN2, VARA-CACIB


30.08.2009 Tervakoski, INT SHOW
Judge: Juta Haranen, Estonia
EXC3, BF3 / ERI3, PN3


22.8.2009 INT SHOW "Baltic Winner 2009" Tallinn, Estonia
Judge: Barbara Müller, Swizerland
EXC1, BF1, BOS, CACIB, CAC, EST CH, BALT CH, Baltic Winner'09 / ERI1, PN1, VSP, CACIB, SERT, EST MVA, BALT MVA, BALTV-09


9.8.2009 Piikkiö, Great Dane Speciality Show
Judge: Milan Krinke, Czechoslovakia
EXC1, BF1, BOB, CAC, FI CH, BEST IN SHOW 2 / ERI1, PN1, ROP, SERT, FI MVA, BEST IN SHOW 2


26.07.2009 Mikkeli, INT SHOW
Judge: Marianne Holm, Finland
EXC1, RES-CAC, RES-CACIB, BF2 / ERI1, VARASERT, VARA-CACIB, PN2


5.07.2009 Hyvinkää
Judge: Anita Alatalo, Finland
EXC1, RES-CAC, BF3 / ERI1, VARASERT, PN3


13.06.2009 Vyborg, Russia
Judge: Lev Mironov, Russia
EXC1, CAC, BOS / ERI1, SERT, VSP


06.06.2009 Tallinn Estonia "Estonian Winner 2009" INT SHOW
Judge: Otakar Vondrous, Czech Republic
EXC3, BF3 / ERI3, PN3


13.2.2009 Tallinn, Estonia INT SHOW
Judge: Miklos Levente, Hungary
VG2 / EH2


14.12.2008 Helsinki, "Finnish Winner 2008" INT SHOW
Judge: Svend Løvenkjær, Denmark
G / H


23.11.2008 Jyväskylä, INT SHOW
Judge: Peter van Montfoort, Holland
EXC2 / ERI2


6.9.2008 Vyborg, Russia
Judge: Istrashkin A, Russia
EXC1, BF1, BOB, CAC / ERI1, PN1, ROP, SERT


24.8.2008 Hämeenlinna, INT SHOW
Judge: Evgeny Rozenberg, Russia
EXC1 / ERI1


23.8.2008 Valkeakoski
Judge: Natalja Nekrosiene, Lithuania
EXC1, BF1, BOB, CAC / ERI1, PN1, ROP, SERT


10.8.2008 Sopot, Poland INT SHOW
Judge:Joanna Szczepanska Korpetta
EXC1, BF1, BOB, CAC, CACIB / ERI1, PN1, ROP, SERT, CACIB


3.8.2008 Kuopio, INT SHOW
Judge: Johan Juslin, Finland
G / H


2.8.2008 Kuopio, INT SHOW
Judge: Andrew Brace, GB
EXC, BF4, RES-CAC / ERI1, PN4, VA-SERT


1.8.2008 Kuopio, INT SHOW
Judge: Hans v.d. Berg, NL
VG3 / EH3


5.7.2008 Mikkeli
Judge: Kamen Litov, Bulgaria
EXC1, CAC / ERI1, SERT


29.6.2008 Mäntsälä
Judge: Horst Kliebenstein, Germany
EXC, BF2, CAC / ERI1, PN2, SERT


28.6.2008 Järvenpää
Judge: Garry Dryburg, Australia
VG1 / EH1


7.6.2008 Järvenpää Great Danes Specialty Show
Judge: Fabrizio La Rocca, Italia
EXC1 / ERI1


15.3.2008 Riga, Latvia, "Latvian Winner 2008" INT SHOW
Judge: Ligita Zake
EXC1, BOB, CAC, CACIB, LVW-08 / ERI1, ROP, SERT, CACIB, LVV-08


24.2.2008 Panevezys, Lithuania
Judge: Dainora Sudeikiene, Lithuania
EXC1, CAC BOB / ERI1, SERT, ROP


10-11.11.2007 Riga, Latvia, "Baltic Winner 2007" INT SHOW
Judge: Patric Ragnarson, Sweden
EXC, BF2, JUN-CAC, BALTJW-07 / ERI, PN2, JUN-SERT, BALTJV-07


20.10.2007 Riga, Latvia
Judge: Andrzej Kazmierski , Poland
EXC, JUN-CAC, JUN-BOB/ ERI, JUN-SERT, ROP-juniori


13.10.2007 Valmiera, Latvia
Judge: Liz-Beth Liljequist, Sweden
EXC1, JUN-CAC, JUN-BOB, BOB / ERI1, JUN-SERT, ROP-juniori, ROP


5.8.2007 Palanga, Lithuania
Judge: Jose Garcia Abad, Spain
EXC3 / ERI3


29.7.2007 Marupe, Latvia
Judge: Rouli Kantzou, Greece
BOB-puppy, BIS3-puppy / ROP-pentu, BIS3-pentu


1.7.2007 Ogre, Latvia
Judge: Csaba Zsolt Lokodi, Romania
BOB-puppy, BIS1-puppy / ROP-pentu, BIS1-pentu